« wstecz

Skraplanie się wody na oknach - jak pozbyć się problemu?

Żródło: http://zadomowieni.com/skraplanie-sie-wody-na-oknach-jak-pozbyc-sie-problemu/

W okresie jesienno-zimowym w wielu domach pojawia się problem zaparowanych okien i skraplającej się na nich wody. Skąd bierze się to zjawisko i jak pozbyć się problemu? Zapraszamy do lektury!

Wiele osób myśli, że parowanie okien jest związane z wadą stolarki okiennej. Jest to jednak błędne przekonanie. Pojawianie się pary oraz kropel wody na szybach jest bowiem naturalnym zjawiskiem fizycznym związanym z różnicą temperatur. Przyczyny tego uciążliwego zjawiska należy szukać także w nadmiernej wilgotności powietrza wewnątrz mieszkania oraz złej wentylacji w pomieszczeniu. Wilgoć w mieszkaniu powstaje między innymi podczas różnych domowych czynności: gotowania, prania, prasowania czy podczas kąpiel. Okna o wysokiej szczelności nie pozwalają wilgoci wydostać się na zewnętrz, a para wodna osadza się na najchłodniejszych powierzchniach w danym pomieszczeniu, czyli najczęściej na szybach okiennych.

 

 

Jak pozbyć się pary i kropel wody na oknach?

 

1. Zbadaj wilgotność powietrza w swoim domu – zalecana wilgotność powietrza w domu to ok. 40 – 50%.

 

2. Sprawdź działanie wentylacji – w pomieszczeniu nie ma wentylacji lub nie działa poprawnie? Koniecznie zadbaj o naprawę lub stworzenie nowego ciągu wentylacyjnego. Jeśli wentylacja grawitacyjna nie działa wystarczająco dobrze, zastąp ją wentylacją mechaniczną.

 

3. Okna z mikrowentylacją – okucia z tą funkcją zapewnią stały dopływ świeżego powietrza i usuną nadmiar wilgoci z pomieszczenia

 

4. Nawiewniki – mogą być zamontowane w oknach lub ścianach. Doprowadzają one świeże powietrze do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Przed wyborem nawiewników sprawdź ich wydajność oraz izolacyjność akustyczną.

 

5. Wietrzenie mieszkania – pamiętaj, że także jesienią i zimą konieczne jest regularne i intensywne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Wystarczy, że otworzysz okna na kilkanaście minut dwa razy dziennie. Dzięki temu wilgotne powietrze będzie mogło „wymienić się” ze świeżym powietrzem z zewnątrz.

 

6. Osuszacz – jeśli wilgoć zagościła w Twoim domu na stałe, zastanów się nad zakupem osuszacza powietrza. Takie urządzenie potrafi w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody! Przed wyborem koniecznie sprawdź jego wydajność i wybierz model dopasowany do Twojego mieszkania.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych
jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.
wykonanie serwisu: gqim.com